בן אדם שחווה ירידה בשמיעה

ירידה בשמיעה – כיצד ניתן לטפל?

מהי ירידה בשמיעה?

ירידה בשמיעה או בשמה הקליני  "לקות שמיעתית", היא בעיה ממנה סובלים אנשים בכל הגילאים. לקות שמיעתית מופיעה אצל תינוקות עקב דלקות אוזניים חוזרות והצטברות של נוזלים באוזנייים כמו גם בעקבות גנטיקה או בעיה מולדת אצל אנשים מבוגרים יותר היא מופיעה או בעקבות טראומה קולית כמו חשיפה לרעש חריג ומפתיע או בעקבות חשיפה לרעש חריג באופן קבוע, מקום עבודה רועש או בעקבות פגיעה טרואמתית באוזן ממקור חיצוני.

ירידה בשמיעה גם מאפיינת את גיל הזיקנה בו הגוף נחלש באופן כללי וחווה ירידה בתפקוד של מערכות שונות והאיברים הרגישים ביותר. אוזניים ועיניים חווים ירידה בתפקוד עם הזמן ואכן מחקרים מראים ש- 30% מאנשים בגיל 65 סובלים מלקות שמיעתית וככל שעולה הגיל מתווספים עוד ועוד סובלים מבעיה זו.

מערכת השמיעה מורכבת מעצמות קטנות ורגישות, מעור התוף, ממערך שלם של מוליכים עצביים וממערך שיודע לתרגם את כל הקולות והצלילים. אם נזכיר את מערכת שווי המשקל שנמצאת גם היא באוזניים נבין כמה רגישה ומלאת פרטים היא המערכת הזאת – כל ירידה בתפקוד של כל חלק – משפיע ישירות על איכות השמיעה.

למה יש ירידה בשמיעה בגיל מבוגר?

בגיל מבוגר נוצרת ירידה בהולכה העצבית ונוצרת הסתיידות של העצמות – שני אלה מובילים לפעילות חלשה יותר של מערך השמיעה וכתוצאה מזה – לקות שמיעתית הדרגתית. חשוב לזכור שלקות שמיעתית היא בעלת השלכות רבות:

  • היא מייצרת קושי בתקשורת עם הסביבה והאנשים הקרובים.(שילוב של קושי בהבנת הנאמר וצורך לשאול "מה" ? באופן חוזר).
  • היא מקשה על יכולת לשמוע בהרצאות או בתיאטרון.
  • לקות השמיעה מחייבת הגברת הקול בטלוויזיה או ברדיו.
  • מקשה על שמיעה והבנה כאשר יש רעש רקע.
  • צורך לשבת קרוב לדובר או לקדמת הבמה.
  • קושי להבין דיבור בתדרים שונים במיוחד אם הוא מהיר.
  • קושי בדיבור בטלפון.

הקשיים האלה בגיל מבוגר הם בעלי השלכות רגשיות משמעותית – הם דורשים סבלנות ותשומת לב מכילה. ירידה בשמיעה היא משמעותית לאנשים מבוגרים הסובלים גם ככה מתחושת בדידות ונטישה.

הרפואה המודרנית יודעת להציע שימוש במכשירי שמיעה – שמאפשרים ליכולת השמיעה לשמור על פעילות תקינה לאורך זמן אך אינם מחזקים את מערכת השמיעה ואינם מחזירים יכולות עצמאיות.

מה לדיקור סיני, ירידה בשמיעה ולכליות?

ראשית חשוב לציין שמערכת השמיעה ברפואה הסינית היא מערכת אחת וההתייחסות אליה היא כאל גוף אחד ולא ככזה המורכב מפריטים שונים ולכן כשמדברים על תפיסת "מערכת השמיעה" היא הכוונה היא למשהו כולל. לפי הרפואה הסינית הכליות הן האיבר הפנימי האחראי לאוזניים ולכן גם לשמיעה. הכליות הן האיבר שאחראי על מבנה השלד, על פוריות ועל יכולות קוגניטיביות הקשורות בריכוז/זיכרון קצר-וארוך/חדות חשיבתית ופחדים קיומיים.

כל הנושאים האלה הם נושאים שאנשים מבוגרים נוטים לסבול מהם. על פי ההבנה הכוללת של הרפואה הסינית אבחון מקור הבעיה והטיפול בו הוא הטיפול ביעיל ביותר כיוון שהוא בעל השפעות מרחיקות לכת על כל התפקוד הגופני והנפשי של האדם. הרעיון הטיפולי הוא לחזק את אותו שורש וכך להשפיע על כל חלקי העץ. הרפואה הסינית חזקה בלחזק את יכולת התפקוד של הכליות ובכך להשפיע על כל מה שהוזכר ובמיוחד על השמיעה.

דיקור סיני לירידה בשמיעה

תוצאות צפויות

טיפול בשלבים הראשונים של תחילת בעיית השמיעה ברפואה הסינית יכולה להחזיר את איכות השמיעה למצבה החזק והמוכר וטיפול בשלבים מתקדמים של לקות השמיעה. הרפואה הסינית יודעת לעצור את הידרדרות השמיעה.

הצעות ומסקנות

אם את/ה או מישהו ממקורבייך מרגיש את אחד או יותר מהסימנים עליהם נכתב במאמר, הדבר הראשון שמומלץ לעשות הוא בדיקה כדי לדעת אם יש מדדים של ירידה בשמיעה. אם הבדיקה מעידה שאין, זה מצוין כי אפשר לחזק את הגוף באופן מהיר ויעיל כנגד החולשה שמייצרת הירידה.

אם הבדיקה מעידה על ירידה, אז כדאי לגשת לטיפול באופן מהיר ולעצור את הידרדרות השמיעה. לתמוך במערכת העדינה והמורכבת הזו כדי שלא תמשיך להיחלש. ירידה בשמיעה היא בעיה שמחמירה עם השנים – ככל שמטפלים בה מוקדם יותר – התוצאות הרפואיות הן טובות יותר.

שתף את הפוסט

phone icon דילוג לתוכן