התקף חרדה – אתם לא לבד

מהי חרדה?

אחד מתוך 4 אנשים סובלים מהתקף חרדה. חרדה היא תחושת איום ממשהו שאינו קונקרטי, תחושה שמשהו מאוד רע עומד לקרות. חרדה מופיעה בספקטרום שמצידו הקל נמצאים אלה שהחרדה מלווה את חייהם באופן קבוע בעוצמה ושכיחות משתנה ובאופן שניתן לחיות את החיים. במקרים אלה היא אינה שונה מנטייה של אנשים לחיות את חייהם בליווי קבוע של רגשות כמו עצב, כעס, קנאה – הכל על פי המבנה הרגשי של אותו אדם. אך ישנן חרדות קשות שמיצרות הגבלות בחיים הרגילים ומחייבת התנהגות מיוחדת וזוהי חרדה מפני דברים מדויקים כמו חרדת טיסה או חרדת מעליות ועוד.

בקצה הספקטרום נמצא התקף החרדה המנהל לחלוטין את חיו של הסובל ואליו אתייחס בפירוט בהמשך המאמר. חרדה הופכת להפרעת חרדה מרגע שהיא פוגעת בתפקוד הרגשי או המעשי של האדם והוא נאלץ לתפקד כשהחרדה מעורבת במחשבתו ומשפיעה על החלטותיו ולא הוא מנהל אותה.  

מהו התקף חרדה?

התקף חרדה דומה לחוויה של התעוררות משינה בבהלה איומה ועם מחשבה של סוף חיים בלי לדעת על מה ולמה. בואו נתחיל מכך שחרדה היא תגובה טבעית ובריאה למצב חירום מסכן חיים. כן, תגובה טבעית ובריאה שאמורה להציל אותנו במקרה של מצב חירום.

בהתקף חרדה מופרשת כמות גדולה של אדרנלין לגוף כדי שנוכל להגיב בכוחות מוגברים למצב חירום מסכן חיים ונוכל "לברוח או לתקוף." ( fight or flight system) ובכך להינצל.

אז איפה בעצם מתחילה הבעיה ולמה היא כל כך קשה ומורכבת ? הבעיה מתחילה במקום הבסיסי ביותר – אין מקרה חירום מסכן חיים באופן מוחשי. פשוט אין. זו רק תגובה למצב שאינו מציאותי.

מצב החירום המדומה מופיע בהפתעה כרעם ביום בהיר ומחייב את הגוף להגיב בתגובת חירום המתבטאת  בהפרשת אדרנלין מוגברת שגוררת  עלייה בקצב פעימות הלב, תחושת מחנק בבית החזה, קושי בנשימה, תחושת פעימות לב בבית החזה, הזעה מוגברת, רעידות כלליות ולפעמים גם בחילות וכאבי בטן. נכון, אלא סימנים גם של התקף לב. (שעד לאחרונה היה הגורם הנפוץ ביותר למוות בארצנו.)

החוויה הקשה של התקף חרדה מתפרשת אצל רבים כהתקף לב מה שמסתדר עם תחושת איבוד השליטה וסוף חיים ולכן הם רצים לרפואת חירום.

ישנם כמה סימפטומים מבדילים בין התקף חרדה והתקף לב אבל בזמן התקף החרדה, בטח אם הוא פעם ראשונה, כדאי לנקוט משנה זהירות ולוודא בשרותי החירום שאין כאן התקף לב.

למה בעצם מופיעה חרדה?
(למה דווקא לי ולמה דווקא עכשיו?)

גוף/נפש האדם הוא הוא סוג של מכונה מופלאה, חכמה ויעילה. כמו כל מכונה שאנחנו דורשים ממנה מאמצים גדולים מדי ומספקים הזנה מעט מדי גם גוף האדם נכנס למינוס אנרגטי שגדל והולך עד נקודה מסויימת בה הוא צריך להגיע למנוחה ולהאט את הקצב. יש הרבה דרכים בהם הגוף מצליח לחייב אותנו להאט – זה יכול להיות גב תפוס זה יכול להיות מגרנה, זה יכול להיות בצורה של חולשה כללית נוראית וזה גם יכול להיות בצורה של התקף חרדה.

הופעת החרדה קשורה לעיתים באופן נראה לעין למצב ארוך של התשה ומתח ולעיתים היא תופיע בשלב שלא נדע לקשור אותו למצב מסויים.(בדרך כלל ההתקף יופיע אחרי תקופת המתח, בשלב בו נרגיש רוגע מסוים אבל זה כבר למאמר אחר…)

התקף חרדה מייצר כל כך הרבה איימה שהאדם הסובל ממנו ינסה להמנע מכל מקום או סיטואציה שיזכירו את המקום בו קיבל את ההתקף ולהיות יותר במקומות שמרגישים בטוח כמו בבית ובקרבת אנשים קרובים כך בעצם משיג הגוף את שתי המטרות – הוא כופה מציאות של האטה ומנוחה ובמקביל מעביר מסר חזק של צורך בשינוי אורח החיים עד ההתקף.

מערכת הנשימה מדוייקת מאד בסימנים של חולשתה ואיתה בדרך כלל נוח לעבוד ולחזק. מערכת העיכול היא מערכת שצריך בעיקר לא להעמיס עליה דברים מזיקים – מוצרי חלב בגיל צעיר, עודף ממתקים וג'אנק פוד. ומהר מאוד היא תתחזק. נדמה שכל הורה יודע מה לא טוב לכל הילדים וגם לילדו שלו, אז פשוט צריך להקפיד יותר. גופו של הילד צריך להתאמץ כדי להתחזק – לא צריך לחסוך ממנו מאמצים – אנחנו מחלישים אותו בכך. שיתאמץ וייפול ויקום ויתחזק. לא לחסוך ולא לפנק מדי, לא בזה. מערכת החיסון צריכה הזדמנויות להתחזק והחיים מזמנים לה בשפע. תנו לילד לגדול בכל החזיתות וגם בזו. לוו אותו בחוליו ותמכו בו במאבקו כדי שיתחזק ויגדל עם מערכת חיסון חסונה.

האם חרדה היא ענין שנשאר לתמיד?

חרדה היא ענין שיכול להשאר לאורך זמן כי בעצם הגוף "משיג" בעזרתה את המנוחה והאטה אליה הוא מייחל. דיקור סיני לחרדה הינו טיפול טבעי שמשנה את התמונה הזאת בגלל יכולת החיזוק של הגוף / נפש המערכת מבינה שחרדה היא לא הפתרון המוצלח למותשות ולמתח והיא לומדת למצוא מקורות תמיכה אחרים למצבי מצוקה.

שאלות ותשובות בנושא התקף חרדה

התקף חרדה הוא יציאה מטלטלת מאד של האיזון הגופני והנפשי שמעיד על התשה מצטברת ומתח ממנו סובל האדם. ההתקף הוא תמונת מצב של סכנה קיומית כאשר בעצם אין כל סכנה. במאמר אני מסביר גם למה הוא מופיע ככה באמצע החיים.

אפשר לעזור – הסובל מהתקף חרדה מרגיש כאילו הוא יוצא מדעתו והוא הופך להיות "לא נורמלי" אז חשוב להדגיש שהתקף חרדה אינה מחלת נפש ואינה יציאה מהדעת ולכן לא יעזור להגיד לו להרגע או שלא ירגיש מה שהוא מרגיש, כן יעזור ללוות אותו לעשות דברים אחרים כמו לצאת לטיול קצר, להתעסק עם יצירה מסוימת וכו. התקף חרדה לא חייב להישאר לתמיד ואפשר לטפל כמו שאני מסביר במאמר.

בהתקף חרדה אין סיכון לחיים. לא מאבדים הכרה ולא משתגעים. הוא מרגיש כך כשהוא תוקף אבל אין גורם סיכון בהופעתו.

הדיקור הסיני הוא מאד יעיל בזמן ההתקף עצמו כי למטפל יש כלים לעצור את ההתקף ברגע שהוא קורה. לרוב לא נמצא ליד הסובל ברגעי התקף אבל מאד כדאי לראות מטפל מומחה בדיקור סיני כמה שאפשר בסמוך להתקף.

25 שנות ניסיון

לתאום טיפול, או אבחון ללא עלות

ניתן להשאיר פרטים ואתקשר אליך חזרה

כיצד מתבצע הטיפול

חלק א'

אבחון

האבחון, נעשה לרוב באמצעות שיחה ובדיקת דופק ולשון;
בחירת נקודות הדיקור נעשה בהתאם לאבחון

חלק ב'

טיפול בדיקור סיני

שיטת רפואה המתבססת על דקירת המטופל בסיכות דקות במיוחד במקומות מסוימים בגוף.
הדיקור מסייע בהקלת כאבים, משפר את מערכת החיסון, מסייע בטיפול בבעיות רפואיות בגוף ובנפש

חלק ג'

טיפול בכוסות רוח

טיפול בכוסות רוח הוא סוג של רפואה אלטרנטיבית, בו נוצרת יניקה מקומית על העור באמצעות כוסות מחוממות. הטיפול בכוסות רוח, יעיל במצבי בריאות שונים כמו כאבי שרירים, בעיות נשימה, התקררות ועוד.

0 המלצות (דירוג 4.9)

טיפולים נוספים בדיקור סיני

לתיאום טיפול בדיקור, או פגישת אבחון ראשוני, ללא עלות:

 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן