דיקור סיני לטיפול בדיכאון

דיכאון ודכדוך הם הוא מסוג החוויות הפחות נעימות שרובנו נחווה במהלך החיים. מחקרים מעידים שכל שניים מתוך עשרה יחוו דיכאון פתולוגי בחייהם אבל כל האנשים יחוו דכדוך בחייהם (מה שהופך את כתיבת המאמר הזה ליותר פשוט – כולנו יודעים מהי תחושת דכדכוך ודיכאון ולכן אין זה מאמר "תאורתי" בכלל).

דיכאון מתפרץ בעקבות סיבות ידועות כמו למשל מותו של אדם קרוב או פיטורים מפתיעים או צרות משמעותיות אחרות. דיכאון גם יכול להופיע ללא סיבה נראית לעין – אם בגלל סיבה לא מודעות או בגלל סיבה של התשה כרונית. רובנו חיים את מציאות חיינו במתח גבוה שדורש מחיר של התשה.

דיכאון פתולוגי הוא תחושת דכדוך שנמשכת שבועיים ומעלה וגם בהגדרה הרפואית הזו יש חלוקות שונות לסוגים שונים. זה המקום להזכיר שהיום מנסים לאבחן דיכאון לפי השתייכות פזיו-ביולוגית ומחפשים חומרים שחסרים במוח שטיפול בכדורים פסיכיאטרים יודעים להשלים ומצד שני הדיכאון שמקורו נפשי ובזה הטיפול הפסיכולוגי מיועד לטפל.

הרפואה הסינית רואה את הדיכאון קצת אחרת.

דיקור סיני לטיפול בדיכאון

מה קורה במערכת הגופנית / נפשית שמפתח את הדיכאון?

גוף האדם הוא מערכת שמורכבת מאיברים פנימיים, איברים חיצוניים, חומרים שונים ומסלולי אנרגיה  המקשרים בין כל המערכות. מורכבות המערכת יוצרת תלות של כל חלק בחלקים האחרים וכך נוצר מצב שבחולשת חלק אחד יפצו עליו חלקים אחרים אבל מנגד – חולשה לאורך זמן של חלק מסוים תחליש את יתר המערכת.

המנגנון המערכתי מאפשר לכל חלק לנוח אם עבר משהו חריג ולהשתקם בתמיכה של יתר המערכת.

החיים במתח קבוע, כמו שהמציאות מחייבת את רובנו, גורמת למערכת הגופנית והנפשית שלנו להיות "על הקצה" וכל תוספת יכולה להביא אותנו  להיות במצוקה.
דיכאון הוא ביטוי של מצוקה.

כאן נכנסת הנטייה המבנית של כל אדם – יש מי שיבטא מצוקה בהופעה של מיגרנה או בכאבי גב או בהתקפת אסטמה ויש מי שיבטא אותה בדיכאון. זה לגמרי קשור במבנה האישיותי של האדם.

 

מהו דיכאון בתפיסת הרפואה הסינית?

תחושת דיכאון היא כאמור תחושה שכולנו מכירים מי יותר מי פחות. תחושה של איבוד עניין בהנאות החיים, של עייפות ומותשות יחד עם שינויים בהרגלי שינה, רצון לישון הרבה יותר שעות, איבוד תיאבון וטעמים, רצון לשקט ובדידות, עצבנות וחוסר יכולת לעצור אותה ב"תוך הבטן", קושי לראות עתיד ורוד יותר ואופטימי. חווית חוסר אונים מול מציאות לוכדת.  

אז את הרשימה הזו כולנו מכירים מתקופות פחות טובות, מנסיבות שמעוררות אותן או פשוט מהרגשה שהכול כבד מדי ושום דבר לא מצליח. תפיסת הגוף/נפש עליה מתבססת הרפואה הסינית רואה בדיכאון  מעורבות גופנית ונפשית. כל איבר פנימי, לב/כבד/טחול וכו" אחראי על תפקודים ביולוגיים ונפשיים אצל כל אחד הסיבות ל"כיבוי" שמחת החיים הן שונות.

דיקור סיני לטיפול בדיכאון

מערכת החיסון היא מערכת שזקוקה לאימון כדי להתחזק.
כמו כל מערכת אחרת בגוף, יש משקל לתורשה אותה אנחנו מקבלים מהורינו, ויש משקל גדול לדרך בה אנחנו
מחזקים את המערכת ונותנים לה בטחון. כמו כל דבר אחר בגוף גם מערכת החיסון צריכה את האימון הבסיסי ורק אז היא מתחסנת ויכולה להתמודד עם מחוללי מחלה חזקים יותר. בסיס מערכת החיסון נבנה על מערכת הנשימה ומערכת העיכול. אלה שתי שמערכות שמספקות אנרגיה באופן מיידי לגוף, אוויר ואוכל, ובאחריותן להזין את החיסון.

מערכת הנשימה ומערכת העיכול מתחילות לפעול באופן אינטנסיבי רק אחרי הולדת התינוק, (ולא בבטן אימו כמו יתר האיברים בגוף) הן מגיעות לבשלות בגיל 3,4. לכן בשנים הראשונות חייבת להיות הקפדה יתרה על סוגי המזון והחשיפה לאוויר שאינו מזוהם. מזון תפקידו להזין את הגוף ולאמן את מערכת העיכול כדי שתתחזק. כמו כל שריר שאנחנו רוצים לחזקו. בחירת מזון שאינו דורש מאמץ מינימאלי ממערכת העיכול גורם לחולשתה. כמו אותו שריר שיחלש ויתנוון אם לא נפעילו. בחירת מזון דל סיבים ומעובד מאד – היא בחירה אומללה שאינה עונה למטרות ההתחזקות. הגוף צריך להתאמץ קצת בעיכול האוכל כדי שיתחזק. מנגד – מזון מתובל מדי, בעיקר עודף סוכר ומלח, גורמים לגוף להכניס את המערכת להקפאה כדי שלא תתמודד עם עודף התבלינים. אותו דבר עם מזון מטוגן וחריף.

לסיכום – מזון אמור להיות בעיקר טבעי, פירות וירקות חיים, מלא, אורז\קמח וטעים. יש הרבה שמחת חיים במזון מתאים. נצלו אותה.

רפואה סינית ומערכת חיסון ילדים

הדבר החשוב ביותר בטיפול בדיכאון הוא היכולת לחזק את המערכת. חולשתה כפי שנאמר, היא הסיבה שנמצאת בבסיס הופעת הדיכאון.

אבחון של מקור החולשה ומציאת הבסיס להופעת הדיכאון כביטוי למצוקה הוא השלב הקריטי להצלחת הטיפול. זה המקום בו הניסיון וההתמחות בנושא הנפשי בא לידי ביטוי.

חיזוק האיברים הפנימיים העייפים וחיזוק כולל של הגוף והנפש הם מהדברים שהדיקור הסיני עושה הכי טוב. השבת "שמחת חיים" למערכת נעשית דרך עזרה לגוף לכוון מכוחותיו הפנימיים להעצמה והתחדשות. הטיפול בדיכאון יהיה קצר יותר ומהיר יותר ככל שנפגשים בסמוך לתחילתו ובהתאם לעצמתו. הרפואה הסינית רואה בריפוי את המשימה העיקרית שלה ולא רק בהרגעת המצב. ריפוי מדיכאון יהיה מלא כשהאדם ירגיש איך הוא שב לעצמו ומתמלא בחיים… שהם החיים שלו.

25 שנות ניסיון

לתאום טיפול, או אבחון ללא עלות

 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

כיצד מתבצע הטיפול

חלק א'

אבחון

האבחון, נעשה לרוב באמצעות שיחה ובדיקת דופק ולשון;
בחירת נקודות הדיקור נעשה בהתאם לאבחון

חלק ב'

טיפול בדיקור סיני

שיטת רפואה המתבססת על דקירת המטופל בסיכות דקות במיוחד במקומות מסוימים בגוף.
הדיקור מסייע בהקלת כאבים, משפר את מערכת החיסון, מסייע בטיפול בבעיות רפואיות בגוף ובנפש

חלק ג'

טיפול בכוסות רוח

טיפול בכוסות רוח הוא סוג של רפואה אלטרנטיבית, בו נוצרת יניקה מקומית על העור באמצעות כוסות מחוממות. הטיפול בכוסות רוח, יעיל במצבי בריאות שונים כמו כאבי שרירים, בעיות נשימה, התקררות ועוד.

0

טיפולים נוספים בדיקור סיני

לתאום טיפול, או אבחון ללא עלות

 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן